Jedna trzecia matek stroni od ćwiczeń dna miednicy

Według nowych ustaleń jedna trzecia obecnych i przyszłych matek nie wykonuje ćwiczeń dna miednicy mimo zgłaszanych przez nie korzyści.

W ankiecie przeprowadzonej przez Health & Aesthetics, 29% kobiet, które urodziły lub spodziewają się dziecka przyznało, że nigdy nie ćwiczyło tych ćwiczeń, które są zalecane codziennie zarówno w czasie ciąży, jak i po niej, aby pomóc w zapobieganiu problemom, takim jak wysiłkowe nietrzymanie moczu i wypadanie macicy.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń dna miednicy są dobrze udokumentowane, a jedno ze studiów wykazało, że poprawiają one objawy nawet w 70% przypadków wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dalsze badania sugerują, że kobiety kontynentalne, które wykonują ćwiczenia w czasie ciąży, rzadziej zgłaszają nietrzymanie moczu do 12 miesięcy po porodzie.

Jednak pomimo korzyści zdrowotnych, wiele kobiet uważa ćwiczenia za niedogodność - prawie jedna czwarta (22,6%) zgłasza, że tylko "czasami" stara się je wykonywać, jeśli "pamięta lub ma czas".

Wydaje się to pokrywać z wynikami badań, według których tylko 23% pacjentek stosuje się do ćwiczeń mięśni dna miednicy w sposób długotrwały.

Wytyczne dotyczące ćwiczeń dna miednicy zalecają wykonywanie trzech zestawów po osiem do dziesięciu ćwiczeń dziennie w czasie ciąży i później, łącząc szybkie i wolne ruchy w każdym zestawie.

Pracownicy służby zdrowia powszechnie przyznają, że wykonywanie ćwiczeń dna miednicy jest trudne do zapamiętania, szczególnie dla zapracowanych nowych matek. Proponuje się wiele wskazówek ułatwiających zapamiętywanie, w tym wykonywanie jednego zestawu przy każdym posiłku i umieszczanie w domu karteczek samoprzylepnych jako przypomnienia.

Jednakże, w sumie jedna na pięć respondentek stwierdziła, że spróbowałaby alternatywy dla wykonywania ćwiczeń dna miednicy, gdyby to zadziałało (13,4%) lub zaoszczędziło im czasu (7,6%).

Dr Rekha Tailor, założyciel i dyrektor medyczny Health & Aesthetics, powiedział: "Posiadanie dzieci jest wydarzeniem zmieniającym życie, więc nie jest zaskakujące, że wiele nowych i oczekujących matek zgłasza, że nie robi ćwiczeń dna miednicy i sugeruje, że nie może znaleźć czasu.

"Pomimo zgłaszanych korzyści, ćwiczenia te wymagają codziennego zaangażowania i dokładnej techniki, aby były skuteczne. Ale z położnymi i pielęgniarkami środowiskowymi tak przeciążonymi jak są, wiele kobiet nie otrzymuje wsparcia, którego potrzebują - w czasie lub po ciąży - aby osiągnąć te cele."

Technika była kolejnym potencjalnym problemem podkreślonym przez ankietę, z 6,1% respondentów zgłaszających, że wykonują ćwiczenia, ale "nie sądzą, że działają".

Dr Tailor dodał: "Wiele badań stwierdza, że trening dna miednicy jest skuteczny tylko wtedy, gdy jest wykonywany prawidłowo i sumiennie. Ale jak kobiety mogą być pewne, że wykonują je prawidłowo?

"Na szczęście dostępne są alternatywne opcje, które usuwają potrzebę czasu, techniki i długoterminowego zaangażowania, jednocześnie oferując kobietom pewną ulgę od nieszczęścia i zakłopotania związanego z wysiłkowym nietrzymaniem moczu".

Jeśli miałaś lub spodziewasz się dziecka, czy wykonywałaś/wykonujesz ćwiczenia dna miednicy, czy wolałabyś spróbować alternatywnej metody?