Fenomen Koebnera

Stwierdzenie, że jestem niezdarą, byłoby niedopowiedzeniem. Ciągle wpadam na coś, potykam się, upuszczam wszystko i ranię się w najdziwniejszy sposób. Niedawno w ciągu 24 godzin nabawiłem się pręgi na podudziu po wejściu na eliptyczną maszynę na siłowni, mój zegarek utknął na drzwiach w pracy, powodując głębokie rozcięcie na nadgarstku, a na koniec rozciąłem sobie palec otwierając butelkę chateauneuf du pape.

Siniaki są uciążliwe, ale na szczęście stałam się profesjonalistką w szybkim nakładaniu makijażu na nogi w dni spódnicowe. Ale zwykle, gdy skaleczenia się goją, zamieniają się w plamy łuszczycowe.

Według NPF "drobne urazy skóry mogą wywołać tak zwane zjawisko Koebnera - blaszki łuszczycowe, które tworzą się w miejscu urazu skóry". Zjawisko Koebnera występuje zwykle w ciągu jednego do dwóch tygodni od urazu skóry właściwej, ale może pojawić się już po trzech dniach lub nawet po trzech tygodniach od urazu. Dr Heinrich Koebner, niemiecki dermatolog, zauważył to zjawisko w XIX wieku, kiedy u pacjenta pojawiły się nowe zmiany w miejscach, w których ugryzł go koń. Kiedy zacząłem badać to zjawisko, dowiedziałem się, że wiele badań nie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Zjawisko jest definiowane jako fakt lub sytuacja, której istnienie lub występowanie jest obserwowane - więc w XIX wieku nazwa ta miała wiele sensu.

Dalsza lektura wyjaśnia, że "Postuluje się, że miejscowy uraz może narażać receptory powierzchniowe na keratynocytach na aktywowane limfocyty T i inne cytokiny, takie jak TNF-α, oraz wyzwalać kaskadę immunologiczną i zapalną, powodując zmiany łuszczycowe w uszkodzonej skórze".

Tak między nami, nie mam pojęcia, co to oznacza. To jedno z tych zdań, które mógłbym przeczytać 157 razy i nadal nie zrozumieć. Chciałbym rozumieć niektóre rzeczy, które dzieją się z moją skórą, tak abym mógł je wyjaśnić, ale jest to jedna z tych rzeczy, które po prostu zaakceptuję, że czasami się zdarzają. Przyjmę to jako zjawisko.

Typowe czynniki, które mogą powodować zjawisko Koebnera obejmują:

  • ukąszenia przez pluskwy
  • Stłuczenia i zadrapania
  • Trujący bluszcz lub trujący dąb
  • Oparzenia, w tym oparzenia chemiczne i słoneczne

Teraz, gdy nadeszło lato, należy uważać na te rzeczy. W moim przypadku muszę po prostu być bardziej ostrożny chodząc po biurze, mieszkaniu i ogólnie.

Zasoby:

Zjawisko Koebnera w łuszczycy

Fenomen Koebnera

__ATA.cmd.push(function() { __ATA.initDynamicSlot({ id: 'atatags-319043141-64b2de9a69607', location: 120, formFactor: '001', label: { text: "Reklamy", }, creative: { reportAd: { text: "Zgłoś tę reklamę", }, privacySettings: { text: 'Ustawienia prywatności', } } }); });

Powiązane