Faktualizacja transferu tłuszczu

Pojęcie Free Fat Transfer (FTT) istnieje od końca XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy zgłoszono, że tłuszcz jest używany do wypełniania ubytków tkanki miękkiej. Od tego czasu zakres technik transferu tłuszczu jest stale poszerzany i obejmuje naprawy wad tkanek twarzy, piersi i innych części ciała.

Transfer tłuszczu jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, w którym tkanka tłuszczowa jest pobierana z odpowiednich obszarów ciała, takich jak wewnętrzne kolana, zewnętrzne uda, boki, pośladki lub brzuch. Następnie tłuszcz jest wstrzykiwany w wybrane miejsce (piersi, pośladki, dłonie, penis, szyja lub twarz), aby dodać mu objętości. Powoduje to utratę niechcianego tłuszczu z obszaru dawcy wraz ze wzrostem wielkości obszaru biorcy. W przypadku powiększania piersi, FTT jest procedurą, która jest ogólnie uważana za bezpieczną i uznawaną za alternatywę dla implantów piersi, które mogą mieć powikłania takie jak tworzenie kapsułek (stwardnienie), migracja lub falowanie. Jest on również znany jako "Autologiczny Transfer Tłuszczu", ponieważ tłuszcz, który jest używany do wstrzyknięcia jest zbierany z własnego ciała.

Transfer tłuszczu jest techniką, która staje się coraz bardziej popularna jako opcja dodawania objętości do pożądanego obszaru. Obecnie jest ona bardziej popularna do powiększania piersi i pośladków (Brazylijski Butt Lift). Technika FTT może być również stosowany do odmładzania twarzy, aby dodać utraconej objętości w określonych obszarach. W niektórych przypadkach może być również używany do powiększenia penisa.

Technika FTT przyciągnęła pewien stopień notoryczności, zarówno pozytywnej jak i negatywnej. British Association of Aesthetic Plastic Surgeons (BAAPS) niedawno zasugerował, że ich członkowie ograniczają ilość takich procedur, które są podejmowane. Niektóre głośne przypadki (zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA) zwróciły uwagę na wskaźniki śmiertelności związane z procedurą, szczególnie w odniesieniu do brazylijskiego Butt Lift (BBL). Operacja ta jest obecnie oznaczana jako "jedna z najbardziej niebezpiecznych na świecie" i ostatnio została ponownie podkreślona w brytyjskiej prasie. Na początku tego roku Leah Cambridge udała się z Leeds do prywatnej kliniki w Turcji, aby przeprowadzić operację BBL. Jednakże, z powodu "powikłań" w ramach procedury, 29-letni pacjent zmarł na stole operacyjnym z powodu licznych zawałów serca związanych z zatorami tłuszczowymi.

Jak w przypadku każdego rodzaju zabiegu kosmetycznego, związane z nim korzyści i ryzyko powinny być dokładnie i jasno wyjaśnione. Wszyscy zarejestrowani specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej chętnie omówią ten zabieg szczegółowo, wraz z dodatkowymi protokołami, które mogą być konieczne do jego przeprowadzenia. Pozwoli im to rozpoznać i ograniczyć wszelkie związane z tym ryzyko chirurgiczne i pooperacyjne. Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów, istnieją poziomy ryzyka, o których pacjent powinien być wyraźnie poinformowany i które powinny być w pełni omówione podczas konsultacji.

Procedura transferu tłuszczu

Autologiczne przenoszenie tłuszczu odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji i trwa około 1-2 godzin. Jest to proces trzyetapowy:

 1. Ekstrakcja tłuszczu z delikatną liposukcją.
 2. Izolacja i oczyszczenie komórek tłuszczowych.
 3. Ponowne wstrzyknięcie komórek tłuszczowych do docelowych miejsc.

Ekstrakcja tłuszczu z delikatną liposukcją

Najczęściej stosujemy minimalnie inwazyjną (niskociśnieniową) technikę liposukcji w celu pozyskania tłuszczu z obszaru dawcy. W tym zabiegu do tego obszaru wprowadza się bardzo cienką kaniulę. Tłuszcz jest delikatnie usuwany za pomocą cienkiej metalowej kaniuli poprzez odsysanie przez nacięcia dziurki od klucza.

Izolacja i oczyszczanie komórek tłuszczowych

Po uzyskaniu odpowiedniej ilości tłuszczu z żądanego obszaru, chirurg następnie przetwarza go w celu przygotowania komórek tłuszczowych do przeniesienia w mniejszych strzykawkach.

Ponowna iniekcja ekstrahowanych komórek tłuszczowych do docelowych obszarów

Chirurg wbija kaniulę w punkt nacięcia w miejscu, które jest powiększane. Ta igła iniekcyjna jest zazwyczaj wielokrotnie wprowadzana i wyprowadzana z wcześniej zaznaczonego miejsca; w ten sposób linia wiązki tkanki tłuszczowej jest ostrożnie osadzana w płaszczyznach tkanki naturalnej. Procedurę tę powtarza się do momentu uzyskania pożądanej korekty. Dla dodatkowej ochrony chirurg może również użyć opatrunku lub bandaży nad przeszczepionym obszarem.

Cechy i korzyści płynące z przeszczepu tkanki tłuszczowej

Autologiczny transfer tłuszczu ma następujące zalety w porównaniu z tradycyjnym powiększaniem piersi i pośladków.

 • Transfer tłuszczu jest prostym i mniej stresującym zabiegiem chirurgicznym na ciele niż inne tradycyjne metody.
 • Minimalnie inwazyjna technika lipo-technika VASER zapewnia niewielkie lub żadne uszkodzenia okolic i nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.
 • Nie ma szans na reakcję alergiczną, ponieważ komórki tłuszczowe należą już do Państwa organizmu.
 • Stosunkowo mniej inwazyjna w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
 • Pomaga zmniejszyć masę ciała z innych części ciała, ponieważ chirurg wykorzystuje nadmiar tłuszczu własnego kandydata do zwiększenia i powiększenia rozmiaru piersi lub pośladków.
 • FTT może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jako zabieg ambulatoryjny, bez konieczności noclegu w szpitalu.
 • Minimalny czas przestoju i szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku tradycyjnych metod "inwazyjnych", co prowadzi do minimalnych blizn pooperacyjnych, siniaków i krwawienia.
 • Zauważalne i przewidywalne natychmiastowe rezultaty z ciągłą poprawą do sześciu miesięcy po zabiegu.
 • Zazwyczaj uważa się, że jest to bardziej efektywny zabieg, z mniejszym ryzykiem z nim związanym.

Przenoszenie tłuszczu do piersi

Powiększenie piersi za pomocą implantów piersi jest główną opcją, ale powiększenie z przeniesieniem tłuszczu może również dać podwójną korzyść. Tutaj transfer tłuszczu jest zabiegiem kosmetycznym 2 w 1, ponieważ usuwanie uporczywego tłuszczu odbywa się za pomocą liposukcji VASER z problematycznego obszaru dawcy. Następnie, te same komórki tłuszczowe są wstrzykiwane w żądany obszar w celu zwiększenia objętości, co daje podwójną korzyść bez ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Idealnymi kandydatami do transferu tłuszczu są te kobiety, które czują, że ich piersi zmniejszyły się po porodzie, z powodu karmienia piersią, utraty wagi lub starzenia. Mogą też po prostu nie chcieć używać implantu do zwiększenia rozmiaru swoich piersi i szukają podobnego zabiegu z minimalnym czasem przestoju i okresem powrotu do zdrowia.

Jeśli chcesz zwiększyć rozmiar piersi po tym etapie, zaleca się użycie implantów piersi lub powtórzenie transferu tłuszczu około 4-6 miesięcy. Pozwoli to na zwiększenie rozmiaru piersi o kolejne 1/2 miseczki do rozmiaru 1 miseczki. Jednak w porównaniu z powiększaniem piersi za pomocą implantów, mogą one być droższe, ponieważ jest to dłuższy zabieg i zazwyczaj wymaga poprawek i powtórzeń. Dobrą stroną wielu procedur z przeniesieniem tłuszczu jest to, że traci się niechciany tłuszcz z obszarów dawcy, takich jak brzuch, talia lub uda.

Przenoszenie tkanki tłuszczowej na guziki

W przypadku przeniesienia tłuszczu na pośladki, otrzymasz również dodatkową korzyść w postaci powiększenia, bez ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. To znowu może być przypisane do Autologous Fat Transfer, z witryn dawcy zwykle używane do transferu tłuszczu do pośladków są pobierane z żołądka, pleców lub ud.

Transfer Tłuszczu Twarzowego

Przenoszenie tłuszczu na twarz, wstrzykiwanie mikro-lipo tłuszczu lub autologiczne przenoszenie tłuszczu, jest minimalnie inwazyjnym, jednodniowym zabiegiem przywracania utraconej objętości w różnych miejscach twarzy. Podczas tego zabiegu zbierana jest tkanka tłuszczowa z odpowiednich miejsc, takich jak wewnętrzne kolana, zewnętrzne uda, boki, pośladki lub brzuch. Następnie wstrzykuje się go w pożądane obszary twarzy, aby lokalnie zwiększyć objętość tych obszarów. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcieliby zmniejszyć lub wyeliminować pojawienie się zmarszczek, linii uśmiechu, linii marionetek, kurze łapy, zagłębień pod oczami lub "zatopionych" policzków. Może być również stosowany do powiększania ust.

Transfer tłuszczu może przyczynić się do poprawy blizn potrądzikowych i wzmocnienia konturów linii szczęki. Postępy w technikach zbioru i transferu wykazały poprawę jakości skóry. Wynika to z obecności w tłuszczu komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego. FFT jest najbardziej efektywny, gdy stosuje się go do wypełniania małych defektów tkanek miękkich twarzy, a także do poprawy blizn.

Transfer tłuszczu dla powiększenia penisa

Obwód penisa może być pogrubiony przez ten rodzaj transferu tłuszczu. Operacja jest znana jako FFT (Penile Free Fat Transfer), Fat Grafting lub Autologous Fat Transfer. Obszary dawcy zazwyczaj używane do zbierania tłuszczu do tego celu to brzuch lub uda. Tłuszcz jest odsysany lipowo, a po filtracji i izolacji tłuszcz oczyszczony jest wstrzykiwany przez jedno lub więcej małych nacięć wokół trzonu prącia. Odbywa się to za pomocą specjalnie opracowanych technik iniekcji, aby zapewnić przetrwanie tłuszczu. Operacja ta jest wykonywana jako zabieg dzienny w znieczuleniu miejscowym. Szwy są rozpuszczalne, a nacięcia goją się bez prawie żadnej widocznej blizny.