Jak flawonoidy mogą pomóc Ci zachować młodość i pokonać cellulit?

Roślinne piękno od wewnątrz i na zewnątrz dzięki flawonoidom

Większość kobiet, a także coraz więcej mężczyzn, stosuje produkty przeciwstarzeniowe, aby zachować młody wygląd i zwalczyć oznaki starzenia się skóry. Co więcej, coraz więcej konsumentów stosuje również nutrikosmetyki, czyli suplementy diety, które są ukierunkowane na ochronę skóry od wewnątrz.

W tym artykule przeanalizujemy klasę związków naturalnych, które mogą poprawić zdrowie i urodę skóry zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Flawonoidy w pielęgnacji skóry: Młodszy i zdrowszy wygląd dzięki flawonoidom

Większość produktów do pielęgnacji skóry o działaniu przeciwstarzeniowym wykorzystuje obecnie naturalne składniki aktywne, których celem jest ochrona skóry przed czynnikami starzenia, takimi jak uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, stany zapalne, skłonność do podrażnień, uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV, uszkodzenia DNA spowodowane zanieczyszczeniami oraz utrata kolagenu i elastyny.

Większość nutrikosmetyków również bazuje na roślinnych składnikach odżywczych i ma na celu ochronę skóry przed tymi samymi czynnikami starzenia.

Wspólnym mianownikiem wielu z tych składników aktywnych jest klasa roślinnych związków chemicznych o wielorakim korzystnym działaniu na zdrowie, samopoczucie i urodę człowieka, zwanych flawonoidami.

Flawonoidy wzięły swoją nazwę od łacińskiego słowa flavus, oznaczającego żółty kolor - naturalny kolor wielu z tych fitochemikaliów.

Flawonoidy występują obficie w tradycyjnej, zdrowej diecie człowieka, takiej jak dieta śródziemnomorska, i są w dużej mierze odpowiedzialne za jej korzystny wpływ na zdrowie.

"Bioflawonoidy i witamina C

Po raz pierwszy zapoznałem się z bioflawonoidami (oryginalna nazwa flawonoidów) w połowie lat 80-tych, kiedy to jako sportowiec wyczynowy wzbogacałem swoją dietę suplementami diety opartymi na witaminie C i flawonoidach z owoców cytrusowych: rutynie, hesperydynie i kwercetynie - archetypowych "bioflawonoidach".

Zarówno witamina C, jak i wszystkie trzy bioflawonoidy są znane z tego, że wzmacniają kolagen i wspomagają zdrowe krążenie, a więc są idealne zarówno dla zdrowo myślących sportowców, jak i osób nie uprawiających sportu.

Trzydzieści lat później jestem zdumiony, że nadal stosuję flawonoidy, nie tylko jako suplementy diety, ale, co ważniejsze, jako składniki aktywne w zabiegach przeciwstarzeniowych, ujędrniających skórę i zwalczających cellulit, przeprowadzanych w klinice w Londynie oraz w kremach Celluence® do odnowy biologicznej nóg i zwalczania cellulitu.

Flawonoidowe VIP-y

Oprócz wymienionych powyżej oryginalnych flawonoidów, w kosmetyce szeroko stosowane są również inne dobrze znane i przebadane flawonoidy, zarówno w postaci wyizolowanych cząsteczek, jak i aktywnych składników ekstraktów roślinnych:

  • apigenina, występująca w rumianku

  • myricetyna, występująca w pietruszce

  • taksifolina (dihydrokwercetyna), występująca w modrzewiu syberyjskim

  • katechina, występująca w kakao

  • epikatechina, występująca w herbacie

  • EGCG, występujący w zielonej herbacie

  • proantocyjanidyny, występujące w owocach jagodowych

Powyższa lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, ale przedstawia niektóre z najczęściej stosowanych flawonoidów w dziedzinie zdrowia i urody.

Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe i utrzymanie ogólnego stanu zdrowia, flawonoidy są prawdziwymi multizadaniowcami

Większość flawonoidów wykazuje wielostronne działanie przeciwstarzeniowe na komórki skóry, naczynia krwionośne i komórki układu odpornościowego, co ostatecznie objawia się gołym okiem jako młodszy, zdrowszy wygląd skóry.

Działania te obejmują kontrolę stanów zapalnych, ochronę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, wspomaganie naczyń krwionośnych, hamowanie włóknienia, ochronę kolagenu i elastyny przed degradacją, naprawę skóry, stymulację syntezy nowego kolagenu/elastyny itd.

Na przykład, apigenina z rumianku jest znana z tego, że pomaga zwiększyć ilość kolagenu w skórze, zapobiega stanom zapalnym wywołanym promieniowaniem UV oraz ogólnemu zatruciu i starzeniu się skóry, chroni przepuszczalność naskórka, zwalcza wolne rodniki / utlenianie, wspomaga naprawę skóry, zwalcza stany zapalne i podrażnienia, a nawet została opisana jako obiecująca cząsteczka w profilaktyce raka skóry.

Inne, lepiej zbadane flawonoidy, takie jak kwercetyna i EGCG, mają jeszcze dłuższą listę działań, potwierdzonych w setkach badań in-vitro, in-vivo i klinicznych.

Ze względu na to wielofunkcyjne działanie flawonoidy są idealne do stosowania w kremach, balsamach i serum przeciwstarzeniowych. Skóra, zwłaszcza starzejąca się, potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy w zakresie produkcji i ochrony kolagenu, krążenia i kontroli stanów zapalnych.

Z drugiej strony, na przestrzeni dziesięcioleci niektóre flawonoidy zaczęły być kojarzone z określonymi korzyściami. Na przykład rutyna jest znana jako środek antycellulitowy, kwercetyna - jako środek przeciwpodrażnieniowy, hesperydyna - jako środek poprawiający krążenie, a EGCG - jako środek przeciwstarzeniowy.

Ochrona antyoksydacyjna flawonoidów

Ponadto, każdego dnia odkrywamy coś nowego na temat flawonoidów i poszerzamy naszą wiedzę na ich temat. Na przykład, kiedy pisałem ten artykuł, otrzymałem powiadomienie o nowym badaniu, które opisuje potencjał EGCG i dihydrokwercetyny w zakresie odrastania włosów.

Co więcej, wiemy obecnie, że to, co nazywamy "antyoksydantami" (w tym flawonoidy), nie hamuje bezpośrednio utleniania, jak wcześniej sądzono, ale stymuluje wydzielanie własnych mechanizmów obrony antyoksydacyjnej i przeciwzapalnej organizmu poprzez aktywację białek takich jak Nrf2 i HO-1.

W jednym z badań stwierdzono na przykład, że flawonoid fisetyna zwalcza stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne dokładnie tą drogą. Co roku przeprowadza się wiele podobnych badań, dzięki czemu możemy stale poszerzać naszą wiedzę na temat flawonoidów i ich działania na skórę oraz ogólny stan zdrowia.

Flawonoidy w kremach przeciw starzeniu się skóry / ujędrniających skórę / zwalczających cellulit: problemy i rozwiązania

Pomimo ich różnorodnych korzyści przeciwstarzeniowych, trzy problemy hamują szerokie i intensywne włączanie flawonoidów do miejscowych produktów przeciwstarzeniowych:

  • ich kolor: nikt nie chce nakładać na twarz lub ciało kremu w kolorze głębokiej żółci

  • słaba stabilność: jako przeciwutleniacze, flawonoidy są podatne na utlenianie, co prowadzi do jeszcze głębszego zabarwienia zawierających je produktów do pielęgnacji skóry po kilku miesiącach przechowywania

  • słabe wchłanianie

Problemy te można skutecznie rozwiązać, stosując w preparatach wyizolowane cząsteczki, w przeciwieństwie do ekstraktów roślinnych, dzięki czemu w produkcie należy zastosować mniejszą ich ilość, co prowadzi do uzyskania produktów do pielęgnacji skóry o jaśniejszym zabarwieniu; a także stabilizując flawonoidy za pomocą palmitynianów i liposomów lub stosując ich glikozydy, które są bardziej stabilne i lepiej przyswajalne. Przykłady obejmują glukozyd hesperydyny, palmitoilowane katechiny lub liposomalne EGCG, które charakteryzują się lepszą stabilnością i wchłanialnością.

Więcej niż tylko pielęgnacja skóry

Nie trzeba dodawać, że te same cząsteczki, spożywane wewnętrznie w postaci owoców, warzyw, ziół, przypraw i suplementów diety, mogą wspomagać zdrowie całego organizmu i przeciwdziałać procesom starzenia się - a także pomagać w walce z cellulitem i utratą jędrności skóry od wewnątrz.

Flawonoidy i pielęgnacja skóry: przyszłość jest żółta

Ze względu na ich różnorodne działanie i bardzo niską toksyczność, flawonoidy są szeroko stosowane w kosmetykach, przynosząc już doskonałe rezultaty, pomimo niskiego procentu włączenia ze względu na kolor i słabą stabilność.

Jednak ciągłe odkrywanie i opracowywanie nowych metod izolacji, stabilizacji i dostarczania stopniowo prowadzi do możliwości włączania flawonoidów do produktów przeciwstarzeniowych w większych ilościach, aby uzyskać bardziej imponujące i szybsze rezultaty.

To, czy firmy kosmetyczne w końcu podejmą wyzwanie i będą stosować te cząsteczki w większych ilościach, czy też pozostaną przy starym i bardziej opłacalnym zwyczaju stosowania w swoich produktach substancji czynnych o stężeniu 0,01%, to już zupełnie inna sprawa.

Jedno jest pewne, jeśli kupiłaś ostatnio dobrej jakości krem przeciwzmarszczkowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może on zawierać jeden lub więcej flawonoidów, choć niestety w bardzo małych ilościach, "dekoracyjnych dla etykiety". A więc sprawdź etykietę i zobacz, ile flawonoidów, a przynajmniej ekstraktów roślinnych zawierających flawonoidy, możesz na niej znaleźć!

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
95+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę