Usuwanie cellulitu i ujędrnianie skóry po liposukcji

Po lipo: po co zabiegi usuwania cellulitu i ujędrniania skóry?

Skóra po liposukcji bardzo często pozostaje z:

 • zwłóknienia, oznaczające twarde grudki tkanki bliznowatej, stwardniałą skórę i zrosty

 • nieusunięte grudki tłuszczu

 • cellulit

 • wiotkość skóry (luźna, zwiotczała skóra)

 • kombinacja powyższych objawów.

Dotyczy to wszystkich rodzajów zabiegów związanych z liposukcją (w tym artykule określanych zbiorczo jako "lipo"):

 • zwykła liposukcja

 • liposculpture (liposukcja z transferem tłuszczu)

 • liposukcja wspomagana laserem/ultradźwiękami (spalanie tkanki podskórnej za pomocą końcówki ultradźwiękowej podczas odsysania tłuszczu)

 • smart lipo/laser-assisted liposuction (spalanie tkanki podskórnej za pomocą końcówki laserowej przy jednoczesnym odsysaniu tłuszczu)

 • bodytite / liposukcja wspomagana radiofrekwencją (spalanie tkanki podskórnej końcówką o częstotliwości radiowej przy jednoczesnym odsysaniu tłuszczu).

Liposukcja: czasami nieunikniona

Czasami liposukcja i podobne zabiegi są jedynymi praktycznymi sposobami miejscowego usuwania tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ:

 • dieta i ćwiczenia nie przynoszą efektu miejscowego

 • a niechirurgiczne zabiegi usuwania tłuszczu są nietrafione:

  • Zamrażanie tłuszczu / kriolipoliza ma około 40% skuteczność.

  • inne metody nie sprawdzają się w przypadku dużych ilości podskórnego tłuszczu.

Jednak po wszystkich typach zabiegów lipoochirurgicznych prawie zawsze konieczne jest leczenie:

 • najpierw w celu zminimalizowania obrzęku/zapalenia/obrzęku

 • a później, aby usunąć zwłóknienia i wiotkość skóry, które pojawiają się po operacji

 • dodatkowo potrzebne jest leczenie w celu usunięcia cellulitu (cellulit NIE jest usuwany przez żaden zabieg lipo), który staje się bardziej widoczny po zabiegu, ze względu na powstałe rozluźnienie skóry.

Korekcyjne zabiegi lipo

Mimo że kolejne zabiegi korygujące/uzupełniające mogą pomóc w poprawieniu niektórych problemów spowodowanych pierwotnym zabiegiem (np. nieusunięte grudki tłuszczu), dość często nie zmieniają one zbytnio sytuacji, a nawet mogą ją pogorszyć.

Oczywiście dalsza liposukcja nic nie da w przypadku cellulitu czy wiotkości skóry, ponieważ działa ona na głębiej położoną tkankę tłuszczową podskórną, podczas gdy cellulit to bardziej powierzchowna tkanka tłuszczowa podskórna.

Liposukcja utwardzająca skórę

Niektóre procedury (liposukcja wspomagana ultradźwiękami, liposukcja wspomagana laserem i liposukcja wspomagana falami radiowymi) twierdzą, że napinają skórę, a tym samym rozwiązują problem luźności skóry po operacji, dosłownie wypalając skórę powyżej za pomocą końcówki, odpowiednio, ultradźwięków, lasera lub fal radiowych.

Problem z tym podejściem polega na tym, że utwardzenie skóry uzyskane tą metodą jest w zasadzie tkanką bliznowatą (dysfunkcyjny kolagen z niewielką ilością elastyny), a nie prawdziwym napięciem skóry (która jest funkcjonalnym kolagenem z dużą ilością elastyny) i jest dość często krótkotrwałe: utwardzona, zwłókniała skóra staje się ponownie wiotka po około roku.

Ponadto zamiast "napinania skóry" można uzyskać wiele nierówności w postaci tkanki bliznowatej, które po prostu nie znikają po żadnym masażu.

Po liposukcji zawsze konieczne są zabiegi napinające skórę i usuwające cellulit.

Podsumowując, po liposukcji i zabiegach pokrewnych prawie zawsze konieczne są dalsze, niechirurgiczne zabiegi mające na celu redukcję cellulitu i ujędrnienie skóry.

Aby być zadowolonym z ostatecznego rezultatu, należy przeznaczyć na te zabiegi dodatkowe środki finansowe, oprócz budżetu przeznaczonego na zabieg (o czym wielu chirurgów po prostu nie informuje).

 • Najlepszą technologią do napinania skóry i, w drugiej kolejności, do redukcji cellulitu, po liposukcji lub ogólnie, jest radiofrekwencja o dużej mocy i głębokim działaniu. Jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza znana obecnie technologia napinania skóry, która sprawdza się również w przypadku cellulitu (powierzchowna i/lub niskoenergetyczna RF to strata czasu i pieniędzy).

 • Najlepszą technologią do redukcji cellulitu po liposukcji lub w ogóle, są ultradźwięki o dużej mocy i głębokim działaniu. Jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza znana obecnie technologia usuwania cellulitu, ale nie pomaga zbytnio w ujędrnianiu skóry (powierzchowne i/lub niskiej mocy ultradźwięki to strata czasu i pieniędzy).

Dlatego idealnym rozwiązaniem jest połączenie zarówno głęboko działającej radiofrekwencji o dużej mocy, jak i ultradźwięków, przy czym większy nacisk na radiofrekwencję kładzie się w przypadku dużej wiotkości skóry, a na ultradźwięki - w przypadku dużej ilości cellulitu.

 • Jeśli masz dostęp tylko do głęboko działającej radiofrekwencji o dużej mocy, nie ma sprawy: pomoże ona również w walce z cellulitem, zwłaszcza jeśli dysponujesz wykwalifikowanym operatorem i/lub dobrym urządzeniem.

 • Jeśli masz dostęp tylko do głęboko działających ultradźwięków o dużej mocy, to są one doskonałe na cellulit, ale nie pomogą zbytnio w ujędrnianiu skóry.

 • Nie zawracaj sobie głowy domowymi urządzeniami do ultradźwięków/częstotliwości radiowej - to strata czasu i pieniędzy. Zamiast tego znajdź renomowaną klinikę, nawet jeśli będziesz musiała do niej trochę dojechać.

Rozpocznij kurację dopiero w 8. tygodniu po zabiegu

Upewnij się, że zabiegi ujędrniania skóry po zabiegu usuwania cellulitu rozpoczynasz dopiero w ósmym tygodniu po zabiegu.

Skóra po liposukcji, vaser, bodytite i liposculpture jest zawsze wrażliwa i zaogniona - często przez kilka tygodni - pomimo tego, co mówią chirurdzy przed zabiegiem.

Dlatego zabiegi przed ósmym tygodniem będą musiały być znacznie lżejsze, aby uwzględnić wrażliwe tkanki, co spowoduje gorszy stosunek jakości do ceny. Najlepiej jest odczekać kilka tygodni, aby uzyskać maksymalne efekty zabiegu.

Wcześniejsze rozpoczęcie terapii o pełnej intensywności może spowodować większy stan zapalny lub nawet uszkodzenie tkanek. Pozwól organizmowi najpierw się wyleczyć.

Masaże w celu zmniejszenia zwłóknień i obrzęków można stosować już od drugiego dnia po zabiegu.

Ile sesji będzie potrzebnych?

Im więcej tłuszczu zostanie usunięte, tym luźniejsza będzie skóra.

Ponadto, jeśli założyć, że nasilenie cellulitu jest mniej więcej proporcjonalne do ilości tłuszczu nagromadzonego przed zabiegiem, to im więcej tłuszczu zostanie usunięte, tym bardziej cellulitowa będzie skóra.

 • W przypadku przeciętnej wiotkości skóry/celulitu wystarczy 6-12 sesji odpowiedniego, głęboko działającego zabiegu z wykorzystaniem wysokiej mocy fal radiowych/ultradźwięków, aby uzyskać dobry efekt.

 • W cięższych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie nawet 20 sesji.

 • W przypadku mniej ukierunkowanej/mocnej technologii potrzeba więcej sesji, czasami znacznie więcej

 • W przypadku bardzo słabego/płytkiego systemu niewiele się wydarzy i zmarnujesz swój czas i pieniądze, dlatego przed zapisaniem się na kurs zabiegów dobrze się zastanów.

Uważaj na "potrzebujesz tylko jednej sesji"...

...superdrogich, bardzo przereklamowanych zabiegów (takich jak radiofrekwencja mikroigłowa, szum informacyjny z lat 2021-2022), ponieważ są one niebezpieczne, nieskuteczne i mają zawyżone ceny.

I uwierz mi, nigdy nie potrzebujesz jednego zabiegu, potrzebujesz raczej sześciu lub więcej sesji. Jednak biorąc pod uwagę, że pomiędzy kolejnymi sesjami trzeba odczekać kilka tygodni/miesięcy, a każda sesja jest bardzo droga, większość osób nie decyduje się na więcej niż dwie lub trzy sesje. Ponadto z każdą sesją prawdopodobieństwo wystąpienia naprawdę złej reakcji wzrasta nieproporcjonalnie.

I ta rada pochodzi od kogoś, kto z łatwością mógłby zainwestować w te technologie i zarobić 5x więcej pieniędzy, ale woli myśleć przede wszystkim o tym, co jest dobre dla klienta.

Podsumowując

Podsumowując, wykonaj zabieg lipo, jeśli masz duże złogi tłuszczu, które w inny sposób nie ustąpią, ale pamiętaj, że dla uzyskania najlepszych rezultatów:

 • w ciągu pierwszych 8 tygodni konieczne będą masaże w celu zmniejszenia obrzęków/zwłóknień

 • a po 8 tygodniach konieczne będzie usunięcie cellulitu i ujędrnienie skóry.

Nie ma sensu być szczuplejszym, ale mieć po tym czasie blizny, luźną skórę i wyraźniejszą pomarańczową skórkę.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę