Jedna na 20 osób na świecie cierpi na nadmierne pocenie się - wyjaśniamy najbardziej popularne rozwiązania na nadpotliwość

Nadmierne pocenie się lub hiperhydroza to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie - w rzeczywistości uważa się, że jedna na 20 osób cierpi z powodu nadmiernego pocenia się. Choć nie jest to choroba zagrażająca życiu, jej wpływ na osoby na nią cierpiące może być głęboki, a niedawne badania wykazały, że osoby żyjące z nadpotliwością są często zmuszone do przyjęcia "mechanizmów radzenia sobie z nią, niezależnie od tego, czy chodzi o wielokrotne branie prysznica, częste przebieranie się, czy też o "chowanie się" w ciemnych, nieporęcznych lub luźnych ubraniach.

Jeśli cierpisz na hiperhydrozę, możesz mieć poczucie, że wypróbowałeś wszystkie dostępne opcje. Oto przewodnik po dostępnych metodach leczenia nadmiernego pocenia się pod pachami:

antyperspiranty

Antyperspiranty różnią się od dezodorantów, które tylko maskują nieprzyjemny zapach ciała, ale w rzeczywistości nie ograniczają pocenia się, a te dostępne bez recepty lub wydawane na receptę produkty miejscowe są często pierwszą linią obrony w walce z nadmierną potliwością. Antyperspiranty zawierające chlorek glinu działają jako środek ściągający i mają na celu zmniejszenie wydzielania potu, ale często mogą powodować podrażnienia skóry i często są skuteczne tylko w łagodniejszych przypadkach nadpotliwości.

Leki doustne

Istnieje kilka leków doustnych, które można przepisać w celu ograniczenia pocenia się. Większość z nich należy do grupy leków antycholinergicznych i działa poprzez blokowanie substancji chemicznej zwanej acetylocholiną, która jest używana przez układ nerwowy do aktywacji naszych gruczołów potowych. Wadą tych leków doustnych jest to, że działają one na cały organizm, więc mają szereg skutków ubocznych, włącznie z suchością w ustach, zaparciami i mogą powodować problemy z oddawaniem moczu, dlatego większość pacjentów stosuje je tylko na krótko.

Zastrzyki z Botoxu®

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej pod pachy może tymczasowo zablokować sygnały z mózgu do gruczołów potowych, a wyniki mogą trwać kilka miesięcy. Zastrzyki z botoksu® na nadpotliwość są bardzo skutecznym zabiegiem i istnieje minimalne ryzyko powikłań, ale główną wadą jest to, że efekty są krótkotrwałe, a to może stać się bardzo kosztowną terapią, jeśli są wykonywane prywatnie.

Chirurgia

Endoskopowa sympatektomia klatki piersiowej lub ETS jest najczęstszym rodzajem operacji nadpotliwości i polega na przecięciu lub ucięciu w znieczuleniu ogólnym nerwów, które kontrolują pocenie się. Zdecydowanie się na operację ETS jest jednak znaczącym krokiem, ponieważ niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań i może spowodować nadmierne pocenie się w innym miejscu ciała i nie zawsze jest w 100% skuteczne.

miraDry

miraDry jest nową i innowacyjną metodą leczenia nadmiernego pocenia się pod pachami; precyzyjnie kontrolowana energia jest dostarczana do obszaru pachy, eliminując gruczoły potowe. Te gruczoły potowe nie mogą się regenerować, więc rezultaty powinny być długotrwałe już po jednej lub dwóch sesjach. Ponieważ tylko 2% naszych gruczołów potowych znajduje się w pachachach, miraDry nie wpływa na zdolność organizmu do regulowania temperatury i utrzymywania się w chłodzie.

MiraDry różni się od procedur tymczasowych, takich jak Botox®, ponieważ nie wymaga powtarzania zabiegów, aby osiągnąć rezultaty. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, które mogą również przynieść trwałe zmniejszenie wydzielania potu, miraDry nie wymaga nacięć i może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a zatem nie ma możliwości długiego powrotu do zdrowia.

Konsultant chirurga naczyniowego, pan David Greenstein z Karidis Clinic, ujawnił, że miraDry może zmniejszyć produkcję potu nawet o 82%.

Powiedział on, że"miraDry jest bardzo niezawodną metodą leczenia nadmiernego pocenia się i udowodniono klinicznie, że jest w stanie zmniejszyć produkcję potu o 82% z imponującymi wynikami już po jednym zabiegu".Niektóre osoby będą potrzebowały leczenia uzupełniającego. Efekty uboczne mogą obejmować obrzęk, drętwienie, siniaki i nadwrażliwość przez kilka dni po zabiegu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać zmienione uczucie w skórze pach lub ramienia, ale to stopniowo ustępuje. Niektórzy pacjenci obawiają się, że zabieg zapobiegnie skutecznemu wychłodzeniu organizmu, ale mamy w organizmie od 2 do 4 milionów gruczołów potowych i tylko około 2% znajduje się w pachachach, więc po zabiegu reszta ciała będzie się pocić normalnie, co oznacza, że nie będzie miało problemu z samym ochłodzeniem. Zabieg ma optymalny wskaźnik bezpieczeństwa i jest jednym z najbardziej trwałych rozwiązań w zakresie pocenia się."