Jestem tak samo oddana noszeniu filtrów przeciwsłonecznych, jak szczotkowaniu zębów.

"Jestem tak samo oddany noszeniu filtrów przeciwsłonecznych, jak szczotkowaniu zębów."

Ilu z nas naprawdę może to powiedzieć?

Teraz, gdy noce się ciągną, a "niektóre" dni wyglądają jaśniej, być może zaczynamy myśleć o "przygotowaniu się na lato", w tym o tym, że w pierwszy dzień naszych wakacji na plaży chcemy mieć słoneczny blask.

Z drugiej strony, co z tymi wszystkimi reklamami i kampaniami, które mówią nam, że powinniśmy korzystać z ochrony przeciwsłonecznej każdego dnia jako część naszej normalnej rutyny pielęgnacji skóry i tych codziennych podkładów BB (baza skazy) kremy, które promują ich współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) oceny.

Czy naprawdę musimy nosić SPF codziennie, niezależnie od pogody i czy po prostu mamy zamiar być w środku przez cały dzień?

Oprócz oczywistych uszkodzeń powierzchniowych warstw skóry spowodowanych głównie przez promieniowanie UVB, istnieje ryzyko wystąpienia raka skóry, zarówno w przypadku ultrafioletu A, jak i ultrafioletu B (promieniowanie słoneczne mierzone jako widmo długości fal). Również promieniowanie UVA przenika głębiej do skóry właściwej, uszkadzając włókna kolagenu i elastyny, powodując powstawanie drobnych linii i zmarszczek. Pigmentacja (plamy starcze) i opalenizna są w rzeczywistości odpowiedzią organizmu na promienie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom!

Nawet w pochmurne dni, pewien procent promieniowania UVA i UVB dociera do naszej skóry. Również promieniowanie UVA, które nie jest blokowane przez szkło, może powodować uszkodzenia skóry, gdy jesteś w środku, siedzisz przy oknie lub w samochodzie.

Jeśli więc filtr przeciwsłoneczny jest ważny dla skóry narażonej na działanie promieni słonecznych, to jaki rodzaj/wytrzymałość powinniśmy nosić?

Jest to pole minowe z dodatkiem SPF dodawanym teraz do kremów BB, kremów nawilżających i podkładów! Po pierwsze, przyjrzyjmy się ocenom SPF: Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Doskonałości Klinicznej (NICE), czynnik 15 może zapewnić odpowiednią ochronę, jeśli jest prawidłowo stosowany. Po przetestowaniu filtrów przeciwsłonecznych, są one zazwyczaj nakładane przy grubości 2mg produktu na każde 2cm2 skóry! Oznaczałoby to "zbrylanie się" na podłożu, aby uzyskać ocenę współczynnika 15 na tubie! Idąc dalej, tzn. nosząc co najmniej SPF 30 lub wyższy, można w jakiś sposób przeciwdziałać problemowi zbyt cieniutkiego pokrycia.

Poszukaj również SPF o szerokim spektrum lub znaku UVA w ringu / z czterema gwiazdami. Te filtry słoneczne zapewniają ochronę w całym spektrum długości fal.

Jakie są składniki aktywne w filtrach przeciwsłonecznych?

Istnieją dwa główne sposoby blokowania UVA i UVB - przez substancje chemiczne, które pochłaniają promienie lub mineralne filtry przeciwsłoneczne, które są barierami fizycznymi. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne są odpowiednie na dwa tygodnie na Florydzie, ale nie są zalecane do codziennego stosowania przez cały rok, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę lub alergie. Mineralne filtry przeciwsłoneczne, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu, są łagodniejsze dla skóry. Kiedyś były one kredowe, grube i lepkie, ale teraz są bardziej przyjazne dla użytkownika dzięki nowym formułom, w tym także tym barwionym.

Podsumowując, opalenizna jest kusząca, ale aby zapobiec uszkodzonej przez słońce skórze i zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry, zaleca się stosowanie SPF przez cały rok. Wysoki współczynnik w pewnym stopniu przeciwdziała efektom niestosowania wystarczającej ilości produktu, a składniki mineralne są preferowane w porównaniu z surowymi chemikaliami stosowanymi codziennie na skórę.