Jak złagodzić suchość pochwy podczas menopauzy

Suchość pochwy jest częstym objawem menopauzy i odnotowano, że dotyka od 40% do 50% kobiet. Może to być bardzo irytujące, a czasami bolesne, ale wiele kobiet nie szuka pomocy medycznej z powodu czystego wstydu. Dalsze badania wykazały, że jedna na dwie kobiety w wieku od 45 do 65 lat, które doświadczają "tej zmiany", nie skonsultowała się z pracownikiem służby zdrowia.

Suchość jest spowodowana brakiem hormonu estrogenu, który jest niezbędny do utrzymania pochwy zdrowe i może prowadzić do dyskomfortu, pieczenie i swędzenie, co sprawia, że walka, aby kontynuować z codziennych czynności.

Dr Rekha Tailor, powiedział: "Przechodząc przez menopauzę może wpływać na każdego w różny sposób i nie ma potrzeby cierpieć w milczeniu, ponieważ istnieje wiele różnych zabiegów, które mogą pomóc".

"Suchość pochwy jest niewygodnym tematem dla wielu, ale to nie musi być. Nawet jeśli może to być krępujące, aby omówić coś tak osobistego, jest to bardzo powszechny problem, który lekarze widzieli wiele razy."

JAK POMÓC

Lubrykanty i środek nawilżający do pochwy

Jeśli twoje objawy nie są poważne, może być warto spróbować lubrykantów i nawilżacz pochwy przed szukać pomocy u specjalisty medycznego. Aby złagodzić dyskomfort lub ból podczas seksu, stosowanie lubrykantu w postaci płynu lub żelu zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera przed stosunkiem może tymczasowo (ale natychmiast) złagodzić suchość pochwy i pomóc poprawić swoje życie seksualne.

Jeśli suchość powoduje trudności również w innych okresach, możesz stosować środki nawilżające bardziej regularnie, zwykle co kilka dni. Możesz kupić środki nawilżające bez recepty, a produkty na bazie wody są ogólnie zalecane, ponieważ wszystko, co ma zapach, może zaostrzyć objawy.

Dr Theodora Kalentzi, z prywatnej kliniki menopauzy w Medical Prime, powiedział: "Suchość pochwy może absolutnie wpływać na życie seksualne kobiet. Stosunek może stać się tak niewygodne, a nawet bolesne, że pożądanie seksualne jest naruszona, tworząc błędne koło."

Dr Tailor dodał: "Seks jest dużą częścią życia dla wielu kobiet i suchość pochwy może być bardzo szkodliwe dla romantycznych relacji."

W tym badaniu, połowa badanych kobiet przyznała, że menopauza położyła nacisk na ich życie seksualne. Suchość pochwy może powodować dyskomfort podczas stosunku, utrudniać podniecenie i osiągnięcie orgazmu i sprowokować całkowitą utratę libido.

Dr Kalentzi poszedł dalej, aby powiedzieć: "Korzystanie z nawilżaczy i smarów, które są przeznaczone dla obszaru kobiecego podczas stosunku może pomóc, ale jest to rozwiązanie krótkoterminowe i nie pasuje do każdego, ani nie przywracają fizjologii pochwy.

"Jeśli kobieta doświadcza miejscowego podrażnienia, z lub bez absolutorium, ból i / lub krwawienie podczas stosunku powinna zgłosić się do lekarza, a w przypadku krwawienia powinno to być pilne".

Estrogen dopochwowy

Jeśli nie znajdziesz alternatywy samopomocy skuteczne i objawy są bardzo poważne, twój lekarz rodzinny może zalecić estrogen dopochwowy. To działa w celu zwiększenia poziomu estrogenu, który spada z powodu menopauzy.

Istnieją różne formy tego dostępne, takie jak:

 • tabletki (pessaries)
 • kremy dopochwowe
 • pierścienie dopochwowe

Który z nich używasz sprowadza się do osobistych preferencji.

Chociaż może to stać się bardziej trwałe leczenie później, kilka tygodni może minąć zanim estrogen bierze efekt. Jeśli tak jest, to może być korzystne, aby korzystać z lubrykantu lub nawilżacza, jak również na początku leczenia

Zaleca się ciągłe stosowanie estrogenu, ponieważ suchość często powraca, jeśli przestaniesz przyjmować lek. Skutki uboczne są bardzo nieliczne i rzadkie, ale obejmują podrażnienia i uszkodzenia prezerwatyw lateksowych i diafragm.

Dr Kalentzi dodał: "Uznaje się, że kobiety zazwyczaj nie mówią o lub przedstawić suchość pochwy do swojego lekarza, więc może to być bardziej powszechne niż myślimy.

"Z mojego doświadczenia wynika, że prawie 90% kobiet zgłasza suchość pochwy w jakimś stopniu. Moja rada dla kobiet jest, aby nie akceptować suchość pochwy jako część starzenia się. Chociaż nie jest to zagrażające życiu, może wpływać na ich jakość życia i potencjalnie ich relacje."

Hormonalna terapia zastępcza [HRT]

Inną opcją, o której może wspomnieć twój lekarz rodzinny, jest hormonalna terapia zastępcza, mająca na celu przywrócenie hormonów, których twoje jajniki już nie produkują. Może ona zostać przepisana jako kombinacja estrogenu i progestagenu, w formie tabletek, plastrów na skórę lub żeli nakładanych na skórę.

HRT z wykorzystaniem wyłącznie estrogenu jest zwykle zalecana kobietom, które przeszły histerektomię. HRT może być bardziej korzystne niż estrogen dopochwowy, jeśli występują objawy menopauzy inne niż suchość pochwy, takie jak:

 • uderzenia gorąca
 • wahania nastroju
 • nocne poty

Warto jednak pamiętać, że istnieje szereg skutków ubocznych, które mogą wystąpić z tej opcji, takich jak:

 • bóle głowy
 • mdłości
 • niestrawność
 • ból brzucha
 • tkliwość piersi
 • krwawienie z pochwy

Te efekty uboczne często mijają w ciągu kilku tygodni. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli masz jakiekolwiek obawy, koniecznie porozmawiaj z lekarzem rodzinnym. Istnieją również doniesienia o niewielkim zwiększeniu ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi i raka piersi.

Dr Tailor powiedział: "Wszystkie kobiety będą reagować na każdy zabieg inaczej, więc ważne jest, aby omówić każdą opcję z profesjonalistami medycznymi, aby uzyskać najlepszy wynik i uwolnić Cię od podrażnienia i dyskomfortu tak szybko, jak to możliwe".

Femilift

Jeśli zdecydujesz się nie używać leków, aby pomóc złagodzić objawy, inną opcją jest uzyskanie odmłodzenia pochwy, znany jako Femilift. Kobieta lekarz przeprowadza tę procedurę, używając lasera do stymulowania wzrostu kolagenu. Ten wzrost kolagenu odmładza i dokręca tkanki pochwy, co z kolei poprawia suchość pochwy.

Istnieją duże korzyści z poddania się temu zabiegowi - trwa od 10 do 15 minut i nie wymaga żadnego czasu rekonwalescencji, więc nie będzie kolidować zbyt wiele z harmonogramem. Jest to również dość wygodny proces, który nie wymaga żadnego znieczulenia.