Diagnozowanie utraty włosów u kobiet

W naszym poprzednim blogu zajmowaliśmy się identyfikacją wypadania włosów i kilkoma wstępnymi rozważaniami. W tym blogu skupiamy się na osiągnięciu diagnozy wypadania włosów u kobiet.

Co jest przyczyną wypadania włosów?

Ustalenie prawidłowej przyczyny wypadania włosów jest ważne, ponieważ decyduje o tym, jakie opcje leczenia są dostępne. Wypadanie włosów może wystąpić jako odosobniony problem zdrowotny lub może być objawem choroby podstawowej. Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pomóc rozróżnić te dwie przyczyny:

 • Czy wraz z wypadaniem włosów pojawiły się nowe symptomy?
 • Czy ostatnio zdiagnozowano u Ciebie nową chorobę?
 • Czy w ostatnim czasie pojawiły się u Ciebie oparzenia lub nowy problem skórny?
 • Czy zacząłeś/aś stosować nowy lek lub suplement, przepisywany lub bez recepty?

Odpowiedź "tak" na którekolwiek z tych pytań może uzasadniać wizytę u lekarza ogólnego, gdzie można przeprowadzić dalsze badania i testy krwi w celu postawienia diagnozy. Rozwiązywanie podstawowych problemów zdrowotnych lub zaprzestanie przyjmowania leków może być wystarczające, aby odwrócić proces wypadania włosów.

Powszechne schorzenia związane z wypadaniem włosów u kobiet obejmują:

 • Choroba tarczycy
 • Anaemia
 • Jajniki policyjne
 • Lupus erythematosus
 • Zaburzenia odżywiania się

Jestem pewna, że moje wypadanie włosów jest odosobnionym problemem

W takim przypadku nadszedł czas, aby zbadać naturę samego wypadania włosów. Na koniec naszego ostatniego bloga zadaliśmy następujące pytania:

 1. Czy chodzi o całą skórę głowy, czy też wypadanie włosów występuje w określonych miejscach?
 2. Czy wypadanie włosów odbywa się według określonego schematu?
 3. Czy istnieją dowody na blizny lub stan zapalny skóry głowy?

Znalezienie odpowiedzi na te pytania może pomóc zidentyfikować niektóre z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Jednak, aby poznać odpowiedź na to pytanie, możesz potrzebować pomocy lekarza specjalisty. Niezbędne jest zapoznanie się z dokładną historią wydarzeń związanych z wypadaniem włosów. Specjalista będzie w stanie dokuczać ważne informacje, które ustala ostateczną diagnozę. W niektórych przypadkach może być również potrzebna biopsja skóry głowy, aby pomóc w uzyskaniu prawidłowej diagnozy.

Jakie są najczęstsze przyczyny odosobnionej utraty włosów u kobiet?

Późne łysienie typu żeńskiego (łysienie androgenowe): U kobiet, podobnie jak u mężczyzn, wypadanie włosów jest częściowo spowodowane przez testosteron. Chociaż nie jest to tak powszechne jak łysienie typu męskiego, dotyczy ono również wielu kobiet i jest spowodowane zarówno przez genetyki jak i hormony. Kobiety mogą dziedziczyć różne geny, które sprawiają, że ich włosy są bardziej podatne na proces, w którym mieszki włosowe kurczą się od gęstych, zdrowych włosów, do cienkich, kruchych włosów. Jest to tzw. miniaturyzacja. Rzeczywisty proces jest napędzany przez testosteron, zwłaszcza gdy kobieta przechodzi menopauzę i jej poziom hormonów drastycznie się zmienia. Proces ten może również zachodzić wcześniej w życiu kobiety (tzw. wczesne łysienie typu żeńskiego) i często wynika to z podstawowej choroby, takiej jak zespół policystycznych jajników, gdzie poziom testosteronu jest wyższy w organizmie.

W większości przypadków łysienie typu żeńskiego (wczesne lub późne) powoduje rozproszone przerzedzanie się na czubku głowy i koronie. Często w tym procesie zachowana jest przednia linia włosów, tył i boki głowy, ponieważ mieszki włosowe nie są tak wrażliwe na zmiany hormonalne. Powoduje to rozlanie się centralnego wzorca wypadania włosów, często związanego z tym stanem.

Ostre/chroniczne telogen effluvium: W tym stanie nagła zmiana w naszym zdrowiu fizycznym lub psychicznym napędza mieszki włosowe do fazy telogenu. Powoduje to, że więcej włosów wypada niż rośnie i prowadzi do uogólnionej utraty włosów na całej skórze głowy bez określonego wzoru. W ostrej formie tego stanu, wypadanie to trwa ponad sześć miesięcy i często rozwiązuje się samo z siebie. Jednakże jeśli wypadanie włosów jest utrzymywane, jest to opisane jako chroniczny telogen effluvium.

Podczas ciąży równowaga hormonalna oczekującej matki chroni przed wypadaniem włosów. Jednak po ciąży nagłe zmiany hormonalne powoduje ostre telogen effluvium. To przesunięcie hormonalne podobnie powoduje wypadanie włosów związane z przyjmowaniem niektórych rodzajów doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Biorąc pod uwagę kilka miesięcy po ciąży te włosy będą ponownie rosnąć, jak ponownie wejść w fazie wzrostu ich cyklu.

Alopecia areata: U pacjentek powstają małe plamy we włosach, które powstają w wyniku nadmiernej reakcji układu odpornościowego organizmu na własne mieszki włosowe. Następnie stają się one cienkie, odbarwione i wypadają. Po pewnym czasie włosy te często odrastają bez potrzeby leczenia. W rzadkich przypadkach wypadanie włosów może rozwinąć się w utratę wszystkich włosów skóry głowy (aloplecia totalis) lub całego ciała (aloplecia universalis).

Liszaj planopilaris: Występuje z intensywnym swędzeniem i zaczerwienieniem skóry głowy głównie wpływającym na koronę i czubek głowy. Stan ten obejmuje stan zapalny wokół mieszków włosowych powodujący nierównomierne wypadanie włosów. Po utracie włosów blizny na skórze sprawiają, że stan ten jest bardzo trudny do leczenia.

Łysienie czołowe włókniste: Ten stan w dużej mierze dotyczy kobiet po menopauzie. Uważa się, że jest to forma porostu planopilaris, chociaż nie jest to jasne. Jednak w podobny sposób jak porost planopilaris powoduje bliznowacenie włosów skupione w pasmie jak moda na całej linii włosów przednich. W związku z tym może ono wyglądać podobnie do recesji czołowej obserwowanej w niektórych odmianach łysienia typu żeńskiego. Nie należy tego mylić, ponieważ strategie zarządzania są zupełnie inne.

Centralne odśrodkowe cicatrical (gorący grzebień) łysienie: Ten stan dotyczy przede wszystkim dorosłych czarnych kobiet. Utrata włosów często zaczyna się w środku środkowej części skóry głowy i z czasem rozprzestrzenia się spiralnie wokół tego obszaru.

Łysienie trakcyjne: Różne style pielęgnacji włosów, takie jak przedłużanie włosów, warkocze, bruzdy, sploty i kucyki, mogą powodować duże napięcie włosów. Z czasem może to uszkodzić włosy, sprawiając, że stają się one cienkie i delikatne. Jeśli utrzyma się to przez długi okres czasu, może to doprowadzić do długotrwałej utraty włosów w obszarze, gdzie napięcie jest umieszczone na skórze głowy.

Trichotillomania (kompulsywne ciągnięcie włosów): W tym stanie pacjenci cierpią z powodu niejednolitego wypadania włosów w wyniku powtarzającego się nawykowego ciągnięcia włosów. Jest to często związane ze stresem psychologicznym.

Co jeszcze może spowodować wypadanie włosów?

Stres, dieta i inne czynniki stylu życia mogą przyczyniać się do problemów z wypadaniem włosów. Mogą one mieć bezpośredni wpływ na stan włosów, powodując ich łamanie się, pogarszając istniejącą utratę włosów. Mogą one również działać pośrednio w celu zaostrzenia lub przyspieszenia podstawowych warunków włosów. Dlatego też podwójnie korzystne jest zapewnienie, że czynniki stylu życia związane z wypadaniem włosów są odpowiednio zarządzane. Więcej informacji można znaleźć na naszym blogu poświęconym stylowi życia.