Jak zapobiegać siniakom po zabiegach zastrzykowych

Jedną z wad zastrzyków kosmetycznych jest przejściowe przebarwienie i obrzęk, który powstaje wokół miejsca zabiegu. Te efekty uboczne są powszechne i oczekiwane, ale niestety mogą zwiększyć przestoje i opóźnić pacjentów w korzystaniu z ich wyników.

Podczas leczenia pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej lub praktyki kosmetycznej można zrobić kilka rzeczy, które pomogą zapobiec siniakom i zaczerwienieniom, gdy są one poddawane zabiegom iniekcyjnym, takim jak zastrzyki przeciwzmarszczkowe, wypełniacze skórne lub terapia PRP.

Na tydzień przed zabiegiem:

  • Należy rozważyć poinformowanie pacjenta, aby zaprzestał przyjmowania innych niż aspiryna, ibuprofen lub rozcieńczalniki krwi. Leki te hamują krzepnięcie krwi, co zwiększa krwawienie. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, zanim pacjent zaprzestanie przyjmowania jakichkolwiek leków. Tylko certyfikowani lekarze powinni udzielać tego typu porad pacjentom.
  • Sprawdź listę suplementów i herbat ziołowych pacjenta, aby sprawdzić, czy nie sprzyjają one powstawaniu siniaków. Powszechnie stosowane składniki to oleje rybne, witamina E, kurkuma i inne. Należy rozważyć zalecenie, aby pacjent zatrzymał te suplementy na trzy dni przed zabiegiem ich wstrzykiwania.

W dniu zabiegu:

  • Upewnij się, że jesteś dobrze przeszkolony w zakresie radzenia sobie z efektami ubocznymi i zapobiegania działaniom niepożądanym. Jedynie lekarz przeszkolony w zakresie medycyny powinien wykonywać zabiegi w formie iniekcji, a przed przystąpieniem do zabiegu należy wziąć pod uwagę całą historię choroby pacjenta.
  • Należy rozważyć zalecenie, aby pacjent przyjmował arnikę przez 1-2 dni.
  • Zaleca się, aby pacjent unikał wysiłku fizycznego tuż przed i w dniu wizyty. Ćwiczenie rozszerza naczynia krwionośne, również w obrębie skóry.
  • Można zastosować drętwiałe kremy i lód, aby pomóc w zwężeniu naczyń krwionośnych, co może pomóc w powstawaniu siniaków i obrzęków.
  • Należy odradzać pacjentowi latanie samolotem.

Przez kilka dni po zabiegu:

  • Pacjenci powinni starać się utrzymać niskie tętno poniżej 100bpm, aby zapobiec późnym siniakom.
  • Pacjenci powinni unikać robienia czegokolwiek do góry nogami, w tym pozowania do jogi, prac ogrodniczych, czyszczenia podłogi i innych czynności wymagających inwersji.